سیستم های هوشمند

امروزه بيش از هر زمان ديگر بكارگيري هوش مصنوعی و استفاده از روش‌هاي جديد كامپيوتري در حل مسائل مختلف زندگي بشر به ويژه مسائل صنعتي و سازمانی ضروري است. با توجه به اهميت برنامه‌ريزي در كشور و تدوين برنامه‌هاي توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي، شرکت مرزگستران فناوری نيز همگام با خط مشي توسعه كشور و بر اساس نيازهاي جامعه اقدام به تشکیل گروه هوش مصنوعی و روباتیک نموده است تا بتواند گامی در جهت شکوفایی صنعتی کشور بردارد.

فعاليت‌هاي تحقيقاتي اين گروه در قالب پروژه‌هاي تحقیقاتی و یا تولید محصولات ویژه از طریق قرارداد با مراكز صنعتي و سازمان ها انجام مي پذيرد. اين فعاليت‌ها در جهت رفع نيازهاي علمي- تحقيقاتي كشور و پيشبرد مرزهاي دانش برنامه‌ريزي شده است. در اين راستا تحقيقات در زمينه‌هاي هوش مصنوعي، بينائي كامپيوتري، یادگیری تقویتی و رباتيك از اهمیت بيشتري برخوردار بوده است. از نمونه های پروژه های انجام شده در این گروه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

داده کاوی و همجوشی اطلاعات

وقتی حجم اطلاعات زیاد می‌شود مدیریت اطلاعات سخت تر شده و کار به اضافه‌بار اطلاعاتی می انجامد. راه هایی برای غالب آمدن بر این مشکل همچون داده‌کاوی و Data fusion وجود دارد.

داده کاوی، مجموعه ای از تکنیک ها است که توسط آنها، دانش پنهان درون داده ها کشف می شود.به عبارت دیگر مدلی بر اساس تمامی داده ها به صورت پویا بدست می آید.داده کاوی از مباحث نوین محسوب می شود که ارتباط تنگاتنگی با علم ریاضیات، مهندسی کامپیوتر و مهندسی صنایع به عنوان کاربرد آن دارد هدف اصلی داده كاوی پیش بینی است.

یکی از نمونه های بارز داده کاوی را می توان در فروشگاه های زنجیره ای مشاهده نمود، که در آن سعی می شود ارتباط محصولات مختلف هنگام خرید مشتریان مشخص گردد. از دیگر زمینه های به کارگیری داده کاوی، استفاده بیمارستان ها و کارخانه های داروسازی جهت کشف الگوها و مدلهای ناشناخته تأثیر داروها بر بیماری های مختلف و نیز بیماران گروه های سنی مختلف را می توان نام برد.استفاده از داده کاوی در زمینه های مالی و بانکداری به شناخت مشتریان پر خطر و سودجو براساس معیارهایی از جمله سن، درآمد، وضعیت سکونت، تحصیلات، شغل و غیره می انجامد. داده کاوی فرآیندی پیچیده جهت شناسایی الگوها و مدل های صحیح، جدید و به صورت بالقوه مفید، در حجم وسیعی از داده می باشد، به طریقی که این الگوها و مدلها برای انسانها قابل درک باشند.

همجوشی داه (دیتا فیوژن) نیز یکی دیگر از حوزه های میان رشته ای است که با بکار گیری علوم و دانش کنترل، نرم افزار، سخت افزار، سنسورهای اطلاعاتی و برخی رشته های دیگر باعث، تامین قابلیت اطمینان، کاهش نایقینی، کاهش زمان پردازش داده و کاهش هزینه سخت افزاری را می گردد.

داده کاوی و همجوشی داده به صورت یک محصول قابل خریداری نمی باشند، بلکه یک رشته علمی و فرآیندی بوده که بایستی به صورت یک پروژه پیاده سازی شوند. :

 

  • مكانسنجي وب معنايي
  • متن كاوي اخبار و اطلاعات دفاعي و امنيتي
  • روبوت هوشمند اينترنتي